5+1 dôvodov, prečo mám iPhone a pokojne si nechám nadávať “Apple Ovca”

Na internete často môžeme vidieť diskusie, v ktorých sa majitelia rôznych značiek smartfónov doslova vulgárne hádajú o tom, ktorý je to teda ten najlepší smarfón. Jednou z najživších tém je napríklad “iOS vs Android”, resp. “iPhone vs Samsung” / “iPhone vs Xiaomi”… a podobne. V tomto článku by som nechcel príliš prilievať olej do ohňa, takže sa pokúsim priveľmi neskĺzať k podobnému porovnávaniu.

Poznámka: Tento článok je prenesený a aktualizovaný z mojej zrušenej webstránky iReview.sk

Môj názor je jasný a poviem to priamo – iPhone je to najlepšie na trhu (pre mňa). Aj keď som napísal “pre mňa” do zátvorky, považujem to za veľmi podstatné a skutočne nikomu nebudem brať jeho osobný názor. Verím, že najlepší smartfón je ten, ktorý je najlepší pre konkrétneho človeka, bez ohľadu na to, že by podľa názoru niekoho iného mohlo byť lepšie niečo iné.

Keďže pre mňa je ten najlepší smartfón iPhone, tak som sa rozhodol spísať niekoľko dôvodov, prečo je to tak:

1. Stabilita

Ak by sa ma niekto opýtal, čo je tým úplne najhlavnejším dôvodom, pre ktorý by som iPhone nevymenil za nič iné, tak by som odpovedal – “stabilita”. Tu mám na mysli ako stabilitu samotného operačného systému iOS, tak aj stabilitu jednotlivých aplikácií.

Systém iOS je pre mňa jednoducho každodenná radosť. Osobne si ani nepamätám, kedy naposledy sa na mojom iPhone vyskytol problém, ktorý by som musel nejako náročne riešiť. Možno išlo iba o nejakú drobnosť, ktorú by vyriešila základná rada typu “Skúšali ste ho vypnúť a zapnúť?”.

Možnosť resetovať iPhone na továrenské nastavenia som využil iba pár krát v živote, keď som ho išiel predať. Čo sa aplikácií na iPhone týka, tak mám pocit, akoby celý App Store bol v duchu “menej je viac”. Nie som programátor, ale akoby aplikácie vytvorené pre iOS sú stabilnejšie ako pre Android. Rovnako si ani nepamätám, kedy mi naposledy zamrzla alebo padla nejaká appka.

Spomínam si, že som občas narazil na nejaké tie muchy, tie však vždy boli skôr na strane vývojára aplikácie a nie samotného Applu alebo iOS. Ak už sa podobný moment vyskytol, väčšinou to vyriešila aktualizácia aplikácie alebo systému iOS. A tým sa dostávame k druhému dôvodu…

2. Aktualizácie

Podpora v podobe aktualizácií sú majstrovstvom Applu (ale aj vývojárov aplikácií). Páči sa mi nielen primeraná frekvencia dostupnosti aktualizácií jednotlivých aplikácií, ale aj dĺžka poskytovania aktualizácií verzií iOS od Applu.

Ako som písal v úvode, nerád by som skĺzol ku porovnávaniu s konkurenciou, ale niekedy sa inak nedá… To, že Apple dokáže takto podporovať napr. aj 5 ročné modely iPhonov, je jednoducho fakt, v ktorom sa žiadna iná konkurenčná značka nechytá. A toto úzko súvisí s mojim ďalším dôvodom, pre ktorý iPhone milujem…

3. Životnosť

Niekto by si možno myslel, že keď mám Apple skupiny na Facebooku a píšem (skôr nepíšem) články o Apple, tak budem určite nejaký Apple fanatik, ktorý by bol ochotný vystáť kilometrovú radu pred Apple Storom (samozrejme niekde v zahraničí 🙂 )… Nie, nie som.

Apple fanúšikovia sú rôzni. Takí, ktorí nutne potrebujú mať okamžite najnovší model čo najskôr od jeho predstavenia, potom sú takí, ktorí si ho možno kúpia s nejakým odstupom času alebo napr. kupujú každý druhý predstavený iPhone a tretia skupina sú takí, ktorí si nový iPhone kúpia až vtedy, keď už im ich pôvodný iPhone v niečom nepostačuje. Ja osobne som tretia skupina, preto si myslím, že môžem k tomu veľmi veľa povedať.

I keď ma väčšinou Apple s najnovším modelom poteší, nemám nejaké extra nutkanie mať ho ako prvý. Ani ako druhý, ani ako tretí… A ani keď ho už má väčšina mojich Apple-priateľov a ani ak už vyšli ďalšie dve rady iPhonov 🙂 Áno, rád si o tom okamžite čítam články, recenzie a videá na youtube a hneď ako ho má nejaký môj známy v rukách, tak si ho na chvíľu požičiam, aby som otestoval veci, ktoré ma zaujali… Ale, rozhodujem sa triezvo a podľa toho, čo skutočne potrebujem.

A možno aj preto pokojne vydržím s mojim iPhonom 7 (a to je rok 2021) a keď už začnem mať pocit, že už až tak veľmi dobre nestíha, tak ho aktualizujem. Skôr určite nie. Podobne to je aj s mojim iPadom Mini 1 a Macbookom Pro 2015. Som skrátka spokojný a tie zariadenia robia a zvládajú to, čo potrebujem.

4. Rýchlosť a výkon

iPhony samozrejme považujem za absolútnu špičku, čo sa rýchlosti a výkonu týka. A tú si dokáže udržať dlhodobo. Veľmi ma teší skutočnosť, že mne osobne stačí kúpiť iPhone iba raz za čas a vydrží roky. K ďalšej kúpe ma donúti iba znížený výkon, ktorý je relatívny k tomu ako svoj iPhone používam. A práve ten znížený výkon prichádza našťastie až rokmi, čiže veeeeeľmi pooooomaaaaalyyyyyyyyy.

Svižnosť a výkon iPhonov v spojení s ich dlhou životnosťou enormne zvyšujú môj komfort. Všetko je spustené rýchlo a pracuje svižne. A to mám iPhone 7. Často na svojom iPhone robím divy, pri ktorých potrebujem šialene prepínať medzi aplikáciami, čo má viesť k dosiahnutiu nejakého konkrétneho cieľa. Poznáte to. Tam zo Safari skopírovať nejaký údaj, tam uložiť fotku do iPhone, tam to upraviť, tam to dať dokopy, tam to prilepiť, tam to zas rýchlo odkomunikovať s niekym iným, tam to vyexportovať do iného formátu, tam to preposlať… iPhone môj nátlak (ktorý veru nie je malý) zvláda skutočne bravúrne a to mám rokmi overené. Skrátka praktický a rýchly šikula. Verím, že v tomto hrá veľkú úlohu aj môj ďalší dôvod – jednoduchosť.

5. Jednoduchosť

To je určite vec zvyku. Opäť, nechcem porovnávať s konkurenciou, ale musím to spomenúť… Prosím, nezabite ma za to. Občas počujem názor od Androiďákov, že iPhone je komplikovaný. A tomu fakt nikdy nerozumiem.

Myslím si, že je to skôr vec zvyku. Občas zase ja chytím do rúk Android a cítim sa chvíľami tak stratený, že ani neviem čo mám kliknúť. Musím vtedy chvíľu vyzerať, akoby som zaspal dobu. Podvedome robím gestá, ktoré tam nefungujú, stláčam tlačidlá, ktoré urobia niečo iné ako som čakal… a ja nerozumiem ako oni môžu takto existovať 🙂

Oni zas však majú svoje triky, ktoré fungujú dobre práve im. Preto sa o tom nebavme ako “ja a oni, tí horší”, ale skôr si myslím, že to je vyslovene o zvyku a o tom, čo komu viac sadne. Pre mňa je iPhone skrátka jednoduchší a fungujú na ňom práve také gestá a skratky, ktoré vyhovujú práve mne lepšie, preto to zásadne zefektívňuje moju prácu na iPhone.

6. Bezpečnosť

Verím, že bezpečnosť na iPhone súvisí predovšetkým s mojim druhým dôvodom – aktualizácie. S iPhonom sa jednoducho cítim akosi bezpečnejšie. Do istej miery je tento pocit bezpečia určite subjektívnym pocitom, pretože už len samotný fakt častej aktualizácie a bezpečnostných záplat na mňa takto vplýva.

Na druhej strane je to aj objektívny pocit bezpečia, pretože jednoducho viem, že moje dáta v iPhone sú perfektne chránené a to najmä v prípade straty alebo krádeže iPhonu. Páčia sa mi všetky bezpečnostné prvky Applu, dokonca aj tie, ktoré občas môžu človeka obmedzovať. Viem, že to je práve tá daň za to, že môj iPhone ostane chránený a udrží si tak svoju svižnosť a stabilitu po dlhé roky.

Záver

Toto boli moje dôvody, pre ktoré iPhone milujem a asi by som už na inú značku neprešiel. Ako som však v článku naznačil, nie som žiaden Apple fanatik a až veľmi dobre si uvedomujem aj veci, ktoré ma na iPhone hnevajú a obmedzujú. Aby to teda bolo vyvážené, napíšem o nich v ďalšom článku…

1 komentár k “5+1 dôvodov, prečo mám iPhone a pokojne si nechám nadávať “Apple Ovca””

Vložiť komentár