Appky, ktoré nemôžu chýbať v mojom iPhone

Pravdepodobne ste práve navštívili túto stránku zo svojho smartfónu. Veru, dnes ho má už skoro každý, pretože sa stal neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Každý ho však používame trochu iným spôsobom a každý používa iné appky.

Poznámka: Tento článok je prenesený a aktualizovaný z mojej zrušenej webstránky iReview.sk

Niekto uprednostňuje hry, sociálne siete, iní ľudia zas od smartfónu očakávajú zvýšenie ich efektivity pri každodennom pracovnom nasadení. Poviem vám, aké aplikácie nemôžu chýbať práve v mojom iPhone, prečo ich mám a ako ich používam.

Aby som písal naozaj o realite, išiel som vo svojom iPhone do Nastavenia – Batéria, aby som sa pozrel, ktoré aplikácie používam za posledných 10 dní najčastejšie. Tu je výsledok. (budem však preskakovať predinštalované aplikácie ako napr. Safari)

FACEBOOK APPKY

Veru, je to tak. Facebook ovládol svet a verím, že väčšina z vás si túto appku inštaluje ako jednu z prvých pri spustení nového smartfónu. Nie je náhodou, že práve Facebook je aplikáciou, pri ktorej trávim veľa času. Pre mňa však Facebook už dávno nepredstavuje iba niečo, pri čom zabíjam svoj drahocenný čas. Áno, samozrejme, že si z času na čas pozriem a olajkujem aj nejaké novinky od svojich priateľov… ale…

Stal sa pre mňa skôr nástrojom na prepájanie mojich webstránok s ľuďmi a sledovanie relevantných facebook stránok, v konkrétnej oblasti. Okrem toho spravujem niekoľko Facebookových skupín, čomu sa treba venovať aj počas dňa “za behu”. Pre mňa FB predstavuje cca 10% zábavu a 90% prácu.

YOUTUBE

Minule som čítal zaujímavý článok, ktorý označil Youtube za sociálnu sieť. Najskôr som sa musel trochu zamyslieť a uvedomil som si, že na tom veru niečo je. Ale čo Youtube predstavuje pre mňa? Samozrejme, tiež si pozriem zábavné video alebo spustím obľúbenú pieseň… Ale v prvom rade je to úžasný zdroj získavania nových vedomostí.

Youtube často využívam na hľadanie riešení problémov, s ktorými som sa stretol. Často to bývajú záležitosti týkajúce sa elektroniky, tvorby webov a pod. Takže bežne sa moje vyhľadávanie na Youtube začína “how to…”.

APPKY NA MAIL

Predinštalovaná appka Mail v iPhone je v pohode a som veľmi rád, že ju v iOS 13 vylepšili. Appku Mail mám prepojenú cez IMAP iba na svoj pracovný email.

Používam samozrejme aj appku Gmail, ktorá je podľa mňa lepšia. Na tej mám zas svoj súkromný email. I keď slovo “súkromný” nevystihuje celkom presne to, na čo ho využívam. Tak či tak, 90% mailov cez môj Gmail sú skôr pracovného/vybavovacieho charakteru, čiže iba asi 10% sa týka rodiny, priateľky, známych… a aj to som možno prehnal… Na Gmail appke oceňujem hlavne lepšiu prepojiteľnosť s ostatnými Google aplikáciami, čo mimoriadne zvyšuje moju efektivitu.

APPKY NA HUDBU

Rozumiem ľuďom, ktorí si predplácajú účty na rôznych platených “music” appkách ako napr. Apple Music, ale v mojom prípade by to boli asi skôr iba vyhodené peniaze, pretože by som to príliš nevyužil. V mojom iPhonu nájdete preto iba predinštalovanú appku Hudba – tam mám piesne nahraté cez počítač, potom aj Soundcloud – pretože je úžasný zdroj alternatívnej hudby a frčí aj na pozadí, Radia.sk – pretože občas si rád vypočujem politické relácie a iPlayer Radio (od BBC) – ktorá má byť mojou barličkou pri boji proti prokrastinácii pri učení sa angličtiny. V poslednej dobe začínam objavovať aj Apple Podcasty 🙂

GOOGLE ANALYTICS

Záležitosť vyslovene iba pre ľudí, ktorí tvoria vlastné webstránky alebo pracujú v online marketingu. V skratke sa jedná o nástroj, ktorý sleduje návštevnosť mojich webstránok. Viem vďaka tomu koľko mám návštev, odkiaľ na web prišli, približne z akej lokality, akého zariadenia, aké majú rozlíšenie obrazovky, aký operačný systém, ako sa moji návštevníci na webe správajú a veľa ďalšieho… Kto má skúsenosti s tvorbou webov, tak ten vie, že Google Analytics je samozrejmosť.

METATRADER 5

Kto nepozná túto aplikáciu, tak sa jedná o investovanie, ktoré sledujem denne. Je to univerzálna aplikácia, ktorá spája investorov (resp. mikroinvestorov – ako ja alebo vy) s ich sprostredkovateľmi (tzv. brokermi) a to im umožňuje prístup na globálny investičný trh, tzn. akcie, kryptomeny, forex a podobné záležitosti, ktoré možno poznáte z reklám na internete.

Ak by to niekoho zaujímalo, tak ja sa zaoberám investovaním v rámci akcií a akciových indexov. Treba predsa myslieť na budúcnosť, keďže vraj jedného dňa nebude mať kto robiť na náš dôchodok… či? Ak ťa to zaujíma a chceš si o tom so mnou pokecať, tak mi pokojne napíš , veľmi rád si na túto tému pokecám.

TATRABANKA

Kiežby mi Tatrabanka zaplatila nejaké prachy na rozvoj webstránky za to, čo teraz napíšem. Tatrabanka je pre mňa skvelá. Áno, má vyššie poplatky a aj zopár vecí, ktoré mi na nich vadia. ALE, ich appky sú proste TOP.

Mal som možnosť vidieť už asi všetky mobilné appky najznámejších bánk na SR, dokonca aj relatívne novú a reklamou pretláčanú appku “Džordž” od SLSP. A musím povedať, že sa nechytá na appku od Tatrabanky. Okrem toho zbožňujem rôzne smart technológie a smart zlepšováky a v tomto je podľa môjho názoru Tatrabanka najlepšia.

ANY.DO

Kedykoľvek dôjde na debatu o efektivite a organizácii času v spojení so smartfónom, tak slovo “Any.do” vždy vyjde z mojich úst. V skratke sa jedná o obyčajnú appku na plánovanie denných úloh a pripomienok. Práve jej obyčajnosť a jednoduchosť z nej robí to najlepšie, čo som v rámci To-Do appiek vyskúšal. Vytváram si v nej len dôležité úlohy a pripomienky a už neraz ma táto appka zachránila. Ak nechceš zabúdať a držať sa svojich cieľov, tak ju určite vyskúšaj.

APPKY NA NAVIGÁCIU

Nechcem sa opakovať, lebo som o tom už písal v spomínanom článku o iOS 13. Predinšatovaná appka Mapy na iPhone je biedna, takže ja si idem appky Google Maps a hlavne appku Mapy.cz, ktorá je super hlavne pri turistike a navštevovaní kultúrne alebo historicky významných miest.

GOOGLE DISK

Skúsil som asi všetky cloudové riešenia a Google Disk je zatiaľ u mňa . Dokonca som si za 1,99€/mesačne predplatil 100GB úložisko. Dôvod? Najdôležitejšie dokumenty a iné súbory si ukladám práve na cloud. A bolo už veľa situácií, kedy som niečo začal na počítači a neskôr som sa k tomu chcel dostať cez iPhone alebo iPad, prípadne na cudzom počítači cez prehliadač.

ZÁVEROM

Samozrejme, našli by sa aj ďalšie appky, ktoré mám vo svojom iPhone, ale tie nepoužívam až tak často ako tie spomínané. Vo všeobecnosti sa snažím mať v iPhone menej aplikácií, lebo potom to ide na úkor prehľadnosti a tým pádom na znižovanie mojej efektivity.

Vložiť komentár