iOS 13: Čo ma potešilo a čo nahnevalo?

19. septembra 2019 o 19:00 Apple sprístupnil oficiálnu aktualizáciu svojho operačného systému iOS 13. Patrím medzi ľudí, ktorí nezvyknú experimentovať s Beta verziami. Vždy si radšej počkám na oficiálnu verziu a potom si ju hneď stiahnem.

Poznámka: Tento článok je prenesený a aktualizovaný z mojej zrušenej webstránky iReview.sk

To znamená, že iOS 13 vnímam ako novinku. Teraz samozrejme neberiem do úvahy naštudované články o Beta verzii, ktoré oficiálnemu spusteniu predchádzali. Verím, že ste si novú aktualizáciu už stiahli alebo to máte v pláne v najbližších dňoch. Hneď v úvode môžem povedať, že smelo do toho. Vcelku túto verziu vnímam veľmi pozitívne. Sú tam ale aj veci, ktoré ma nahnevali. Poďme si to priblížiť.

Nebudem zbytočne recyklovať už dobre spracovaný existujúci obsah na internete, takže kto má záujem o prehľadný rozpis všetkých noviniek, ktoré tento iOS 13 prináša, tak použite oficiálne stránky Apple. Ja sa budem venovať iba funkciám, ktoré urobili dojem práve vo mne:

TMAVÝ REŽIM (Dark Mode)

Áno, konečne sme sa dočkali. Čo sa vzhľadu týka, tak nám Apple konečne doprial tmavý režim. Hodnotím ho, že sa im skutočne podaril. Keď predtým nejaká aplikácia umožňovala prepnúť na tmavý režim (napr. Youtube), tak som to vždy urobil, najmä vo večerných hodinách, keď chcem menej žiary z displeja. Je preto super, že Apple toto konečne pridal aj priamo do iOS. Budem ho používať, ale iba večer.

ZOBRAZENIE FOTIEK V ALBUMOCH

Zmenil sa dizajn zobrazovania fotiek. Musím priznať, že tu ma Apple veľmi nepotešil. Najskôr som sa zľakol, že prečo sú teraz fotky pri prehliadaní väčšie. Našťastie som potom prišiel na to, že dvoma prstami sa dá zobrazenie zväčšovať alebo zmenšovať.

ÚPRAVA FOTIEK A VIDEÍ

Dodatočné úpravy fotiek boli v iPhone vždy pomerne skromné, ale pre mňa ako bežného užívateľa postačujúce. Veľa ľudí ale určite poteší aj najmenšie vylepšenie. Apple pridal niekoľko nových funkcií. Čo ma najviac potešilo, že už sa dajú aj videá otočiť a orezať, podobne ako fotky. Občas sa mi stalo, že som natočil video a ono bolo nakoniec otočené o 90 stupňov.

PRIHLASOVANIE POMOCOU APPLE ID

Apple pridal funkciu, pomocou ktorej sa budeme môcť prihlasovať do webstránok alebo aplikácií pomocou nášho Apple účtu. Nadviazal tým na trend, ktorý už dlhodobo uplatňuje Facebook alebo Google v podobe svojich známych tlačidiel. Je to síce praktické, ale nie som si celkom istý, či budem k tomu využívať práve svoj Apple účet. Asi zostanem pri prihlasovaní pomocou Facebook alebo Google účtu.

MAPY

Nebudeme si klamať. Appka Apple Mapy sú jedna z najhorších aplikácií na navigáciu. Používam ju iba v prípade, keď mi ju nejaká aplikácia vynútene spustí. Je známe, že celkom ináč je to v končinách Ameriky, kde sa táto navigácia teší väčšej kvalite a obľube. V európskych krajinách si proste asi budeme ďalej frčať skôr na Google Maps a iných. V mojom prípade je obľúbená napr. aj appka Mapy.cz pre turistiku.

MEMOJI

Budem subjektívny a kruto úprimný. Pre mňa totálny odpad. Všetky tieto memoji, animoji a neviem aké ešte -moji sú pre mňa prvok, ktorý mi iba parazituje v iPhone. Neskutočná otrava. Nič pre človeka, ktorý potrebuje mobil na zvýšenie efektivity svojich každodenných činností. Už minulý rok, keď Apple predstavil Animoji a začal o tom hovoriť na Apple Keynote, tak ovládli ma tie nepríjemné pocity, že ľudstvo ako ho poznáme sa blíži k svojmu koncu. Ale vec názoru… Na druhej strane je fajn, že sa tým rozvíja nová technológia, ktorá môže mať ešte v budúcnosti svoje miesto.

PRIPOMIENKY

Som človek, ktorý si rád zapisuje svoje kľúčové denné úlohy. Predinštalovaná aplikácia Pripomienky mi však nikdy tak celkom nevyhovovala. Ako náhradu som používal aplikáciu Any.do, ktorú mám nielen v iPhone, ale aj v počítači a pekne sa synchronizuje. Apple však aplikáciu Pripomienky vylepšil najmä po stránke dizajnu. To ma núti sa na chvíľku pozastaviť a prehodnotiť, či jej náhodou znova nedám šancu.

VÝKON

Výborné!!! Musím uznať, že na iOS 13 som naozaj pocítil vyššiu rýchlosť. Síce nie je všetko 2x rýchlejšie ako Apple deklaruje, ale zrýchlenie je naozaj citeľné aj na staršom iPhone 7.

MAIL

Iba v krátkosti, super. Veľmi ma potešili nové možnosti úpravy textu. Často musím bezodkladne vybaviť dôležité maily aj za behu. Som preto rád za akékoľvek vylepšenia. Ale prisahám, že ak mi Apple znesvätí ešte aj aplikáciu Mail tými svojimi infantilnými emotikonmi, tak s nimi končím… 🙂

ĎALŠIE FUNKCIE

Apple priniesol aj veľa ďalších funkcií. Ale dôvod, prečo im jednotlivo nevenujem osobitný odstavec textu je ten, že ma príliš nezaujímajú – nie som ich cieľovka. Príkladom je Apple Arcade a pod. Napríklad aj vylepšenia v Apple Pay, ktoré určite veľa ľudí potešia, sú pre mňa skôr zbytočné, lebo Apple Pay nepoužívam. Kartu nosím aj tak vždy pri sebe alebo ma v krajných prípadoch zachráni výber z bankomatu mobilom. (bod pre Tatrabanku…)

ZÁVER

Toto bol môj osobný pohľad na nový iOS 13. Ak som sa k niečomu dôležitému nevyjadril, tak buď som zabudol, alebo som si to nevšimol, alebo sa ma to netýka 🙂

Budem rád, keď sa aj ty podelíš o tvoj osobný názor na nový iOS 13 do komentárov.

Vložiť komentár