iPhone z druhej ruky: na čo všetko si dať POZOR!!!

Niektorí ľudia chcú ušetriť a preto nechcú kupovať úplne nový a príliš drahý iPhone priamo z obchodu. Nie je na tom nič zlé, ale treba byť pri tom veľmi opatrný. Môžeme hľadať alternatívne cesty, ktorých je niekoľko, jednou z nich je práve kúpa iPhone z druhej ruky.

Poznámka: Tento článok je prenesený a aktualizovaný z mojej zrušenej webstránky iReview.sk

Skúseností s kúpou iOS zariadení z druhej ruky a aj predajom mám mnoho, rovnako tak aj s riešením podvodov v rámci našej Facebook skupiny Apple bazár SK/CZ. V jednom prípade sa jednalo aj o hromadnú žalobu na podvodníka, ktorého obetí bolo viacero a o tejto kauze informovali aj televízne médiá. Poďme sa teda na to pozrieť bližšie a povedať si niečo o tom, ako sa tomu vyhnúť.

Rozbalený alebo používaný z eshopu

Z tých bezpečnejších spôsobov je to napríklad kúpa rozbaleného, vystaveného alebo bazárového iPhonu z nejakého eshopu. Vtedy má človek aspoň trochu istotu, pretože tieto eshopy ponúkajú väčšinou aspoň 1 rok záruku a teda možnosť reklamovať. Čo sa oficiálneho predaja používaných iPhonov z výkupu týka, tak nevýhodou často býva, že sa jedná iba o iPhone s káblom, s neoriginálnou krabičkou a bez ostatného príslušenstva.

Ak sa teda rozhodnete pre túto možnosť, nemusíte sa toľko obávať o to, či sa jedná o originálny iPhone, ale zisťujte skôr jeho fyzický stav, obsah balenia a možnosť reklamovať. Platí tu pravidlo, že takýto iPhone je určite lacnejší ako úplne nový, ale o niečo drahší ako z druhej ruky od bežného človeka.

Kúpa iPhone z druhej ruky

Pre odvážnejších tu sú rôzne inzertné portály alebo Facebook skupiny, kde predávajú a kupujú bežní ľudia. Je však vždy na mieste dávať si pri tom pozor. To platí nielen pri predaji, ale aj kúpe. A práve tu si povieme niečo viac o tom, na čo si vtedy dať pozor.

Tento pomocník rozdelíme do 3 častí: 1. Pôvod a originalita, 2. Fyzický stav, 3. Dôveryhodnosť predajcu.

Pokiaľ si myslíš, že som na niečo dôležité zabudol, pokojne to napíš cez náš Kontaktný formulár alebo na FB iKomunita.

Poďme na to:

1. Pôvod a originalita

Kedykoľvek budete kontaktovať predávajúceho, nemali by ste zabudnúť opýtať sa na pôvod iPhonu. To znamená – kde bol kupovaný, či sa jedná o SK alebo EÚ distribúciu a pod. Spozornieť treba pri iPhonoch zo zahraničia, napr. z Ameriky.

Nezabudnite si vypýtať IMEI/sériové číslo a podľa neho si skontrolovať tento iPhone na stránke Applu. Zistíte tak, či nie je iPhone zablokovaný, kradnutý a či sa ešte na neho vzťahuje medzinárodná záruka.

Pri kúpe by mal byť iPhone odhlásený z Apple účtu, vyresetovaný, vypnutá funkcia Find my iPhone a teda 100% sprístupnený pre nového užívateľa.

Opýtajte sa predávajúceho, či je prvý majiteľ, či má doklady o kúpe, či je iPhone ešte v záruke, či má originálnu krabičku, či sa IMEI na krabičke zhoduje s IMEI v nastaveniach iPhonu, či má k nemu pôvodné príslušenstvo a pod. Pozitívne odpovede na tieto otázky zásadne zvyšujú šance na bezpečný nákup.

Pokiaľ predajca nespolupracuje alebo neodpovedá podľa vašich predstáv, radšej z kúpy vycúvajte. Je lepšie osloviť inú, drahšiu ponuku ako prísť o stovky €.

Nezabudnite sa tiež opýtať, aká SIM karta bola v iPhone používaná a či iPhone funguje v sieti, ktorú máte.

Pýtajte sa aj na to, či bol niekedy rozbitý a opravovaný. Ak áno, tak sa zaujímajte o to, kto ho opravoval a aké náhradné diely použil.

Pri starších iPhonoch s Touch ID sa opýtajte, či je plne funkčné. Niekedy sa totiž pri oprave musí vymeniť aj originálny Home Button. Ten je však spárovaný s matičnou doskou iPhonu. Jeho výmena teda znefunkční túto funkciu.

Na záver je veľmi dôležité podotknúť, že NEODPORÚČAME kupovať iPhone z druhej ruky na dobierku alebo platbou vopred na účet, čiže bez osobného kontaktu s predávajúcim. Netvrdíme, že všetci ľudia sú podvodníci… a samozrejme, risk je zisk… ale z osobných skúseností by som iPhone nikdy v živote nekupoval bez osobného stretnutia a skontrolovania všetkého, čo je v tomto článku. Výnimkou sú samozrejme dôveryhodné eshopy.

2. Fyzický stav

Keď predajca prešiel úspešne našim prvým testom, tak sa s ním osobne stretneme a začneme kontrolovať fyzický stav a kondíciu iPhonu.

Najskôr si však overíme skutočnosti z kroku 1., takže originálne balenie a jeho obsah, IMEI, doklady o kúpe a pod.

Ešte predtým, než na iPhone začneme klikať, tak skontrolujeme jeho vonkajší stav. Ako je na tom displej, či má ochranné sklo, hrany, zadný kryt, či nie sú upchaté konektory špinou a pod. Pozorne sledujte, či nie je nič vypuknuté, alebo či nie je iPhone ohnutý.

Rozsvietime displej iPhonu a pozorne skontrolujeme jeho farebnosť alebo vypálené pixely. Otestujeme funkčnosť všetkých hardvérových tlačidiel ako hlasitosť, prepínač na tichý režim a pri starších kúskoch aj Home Button. Overíme cez nastavenia funkčnosť Touch ID, prípadne Face ID. Nezabudnúť aj na 3D Touch, ak ním tento typ iPhonu disponuje.

Následne na iPhone skontrolujeme aj ďalšie skutočnosti z kroku 1 ako číslo IMEI a pod. Cez všeobecné nastavenia v kategórii Informácie skontrolujeme pravosť iPhonu a verziu iOS, aby sme vylúčili, že ide o fejk. To vieme hlavne podľa toho, že fejk má nainštalovaný systém Android a že nie je možné prihlásiť Apple účet a iCloud. Namiesto toho by vás to nasmerovalo na Google účet.

Následne si teda skontrolujeme, či je iPhone kompletne odhlásený z Apple účtu a vyresetovaný. Až úplne na záver je dobré prihlásiť svoj vlastný Apple účet, heslo, Face ID, prípadne Touch ID, aby sme sa uistili, že všetko funguje tak, ako má.

Ak už nemáme žiadne pochybnosti o pravosti iPhonu a o jeho pôvode, pokračujeme ďalej. Skontrolujeme funkčnosť všetkého, na čo si spomenieme:

 • Jazyk iPhonu.
 • Funkčnosť a dosah wifi (preto sa stretnite niekde, kde je Free wifi), to budeme potrebovať aj na prihlasovanie do Apple účtu.
 • Bluetooth – prineste si napríklad svoje AirPody alebo aspoň sledujte, či niečo vyhľadá.
 • Mobilné nastavenia – dajte do iPhonu svoju SIM kartu. Nezabúdať na vhodnú veľkosť SIMky.
 • Vyskúšajte signál, zatelefonovať a napísať SMS.
 • Vyskúšajte funkčnosť mobilných dát aj na najvyššom možnom nastavení, napr LTE.
 • Reproduktory vyskúšajte cez nastavenia zvonenia.
 • Mikrofón vyskúšajte pomocou telefonátu alebo aspoň diktafónu.
 • Nezabudnime ani na vibrovanie.
 • Skúste pripojiť slúchadlá cez Lightning konektor, prípadne na staršom iPhone klasický audio jack.
 • Ak máte externú nabíjačku, prineste si ju a vyskúšajte, či je nabíjanie funkčné a či nie je zlý kontakt. Bezdrôtové nabíjanie sa vám asi vyskúšať nepodarí.
 • Otestujte nastavenie jasu displeja.
 • Otestujte proximity senzor, ktorý slúži napr. na to, aby displej iPhonu zhasol pri priložení k uchu.
 • Ak chcete, vyskúšajte aj Siri.
 • Batéria – pýtajte sa predajcu na kondíciu batérie, môžete skontrolovať aj jej zdravie v Nastavenia-Zdravie. Prečítajte si však aj tento článok o batérii na iPhone.
 • GPS – Vyskúšajte funkčnost lokalizácie, napríklad spustením appky Mapy.
 • Ak už ste v iPhone prihlásený, vyskúšajte AppStore a skúste stiahnuť nejakú appku.
 • Cez Kompas vyskúšajte orientáciu iPhonu, zároveň skúste aj či sa obraz na iPhone otáča, ak to je povolené.
 • Fotoaparát – vyskúšame urobiť fotky na prednú aj zadnú kameru a dôkladne ich skontrolujeme v Galérii. Nemali by obsahovať deformácie, šmuhy a podobne. Ak je fotka zahmlená, skúsime pretrieť objektív, pretože je možno iba zamastený.
 • Rovnako to platí aj pre test videa v rôznych režimoch.
 • Fyzicky skontrolujte objektívy, či nie sú nejako poškriabané.
 • Skúste aj nejaký mediálny obsah, napríklad prehrať video na YouTube. Vnímajte aj zvuk.
 • V závislosti od typu iPhonu vyskúšajte aj všetky ostatné funkcie, ktorými tento model od výroby disponuje.

3. Dôveryhodnosť predajcu

Už podľa prvého kroku, ešte pred osobným stretnutím, si vieme urobiť obraz o predajcovi. To, že má všetky doklady, originálne balenie, nevyhýba sa odpovediam, nevyhýba sa osobnému stretnutiu, to všetko svedčí o istej zodpovednosti a dôveryhodnosti.

Taktiež by ste mali poznať nielen jeho e-mailovú adresu, ale aj telefónne číslo. V skratke, zistiť o tom človeku čo najviac to je možné. Skúste si predstaviť, ako by takéto informácie mohli v prípade potreby pomôcť polícii.

Dôveryhodný predajca by nemal mať najmenší problém sa s vami osobne stretnúť. Zároveň si všímajte, či nie je v strese. Stretnutie naplánujte na miesto s vysokým počtom ľudí, ale nie príliš hlučným.

Free wifi zóna je nevyhnutnosť, prípadne vytvorte wifi hotspot cez mobilné dáta na vašom mobile. Ja mám v obľube kaviarne alebo food-zóny vo veľkých obchoďákoch. V prípade najhoršieho, množstvo svedkov a záznam z bezpečnostných kamier by vám mohli pomôcť.

Od prvého momentu sa pokúšame navodiť priateľskú atmosféru. Ak sa predávajúci príliš ponáhľa, tak môže ísť o podvodníka. (Samozrejme, nie vždy) Pýtajte sa ho nenápadné otázky o ňom. Aká bola cesta, odkiaľ prišiel, kde býva, či je autom, či má dostatok času… Nebuďte však prehnane podozrievavý.

Pokúste sa zabezpečiť, aby ste obaja mali na stretnutie dostatok vyhradeného času. Z mojich skúsenosti by malo stačiť max 10-15 minút. Predajca by nemal tlačiť na čas, nemal by sa nikam ponáhľať. Kúpa iPhonu vyžaduje jeho dôkladné otestovanie a on by tomu mal vyhovieť. Ak vám tento čas nie je ochotný venovať, ustúpte od predaja, kým nie je neskoro. Ak chce predať, musí rešpektovať váš čas na dôkladnú kontrolu iPhonu.

Nechcem byť zlý… ale… áno, viem, nemali by sme súdiť človeka podľa výzoru. Ale oveľa radšej sa stretnem a kupujem od človeka, ktorý je upravený, dobre vyzerá a má príjemné a slušné vystupovanie ako od človeka v zničených skejtových botách, v mikine s kapucňou na hlave a celkovo uličníckym výrazom… Preto sa vždy snažím zistiť už pred stretnutím, o koho sa vlastne jedná. Pokúsim sa zistiť jeho skutočné meno, pozriem si jeho Facebook, fotky a podobne.

Ak to považujete vzhľadom na stav iPhonu za vhodné, skúste cenu zjednať. Z toho dôvodu neprejavujte počas testovania iPhonu vaše prílišné nadšenie. Zachovajte si po celý čas milú, ale kamennú tvár a vzhľad znalého človeka, ktorý je nad vecou a ktorý sa predsa vždy môže ozvať výhodnejšej ponuke. Počas testovania sa pokojne pýtajte na bežné veci, ktoré vám pomôžu lepšie spoznať aj predajcu, aj iPhone.

Malé upozornenie na záver: Za žiadnych okolností nenastupuje do auta. Sú známe podobné prípady únosu a iných podvodov. Okrem toho, potenciálny podvodník má vo svojom aute vyššie sebavedomie, pocit istoty a preto je jeho vystupovanie prirodzenejšie. To hrá zo psychologického hľadiska aj vo váš neprospech, lebo vás môže ľahšie dotlačiť do kúpy niečoho, o čom nie ste presvedčení. V opačnom príapde, ak napríklad predávate iPhone, tak ho nikdy nepodávajte cez okno do auta… skrátka, treba predvídať, byť prirodzene všímavý a opatrný.

Ak máš nejaké návrhy na doplnenie článku, tak ma kontaktuj.

Veľa šťastia!