Je iPhone iba predražená srač*a? Toto iPhonistov pohladí na duši a Androiďákov nahnevá

Často počúvame, že iPhony sú predražené. Samozrejme, najmä v porovnaní s konkurenčnými modelmi s Androidom, ako napr. od Samsung alebo Huawei. Nespočetne krát som od Androiďákov dostával argument, že Apple predáva svoje iPhony veľmi predražené a nadhodnotené, preto si ho kúpi iba blbec, ktorý nevie, čo s peniazmi a chce sa ukázať a machrovať… Tvrdili, že predsa nejaká vlajková loď od Androidu z toho aktuálneho roku ponúkne určite oveľa viac a ešte aj za menej peňazí. Je ale Android naozaj šetrnejší k vašej peňaženke? A ako to je s výkonom?

Poznámka: Tento článok je prenesený a aktualizovaný z mojej zrušenej webstránky iReview.sk

Ja som v minulosti používal Android a o iPhonoch som tvrdil presne to isté. Veď predsa, prečo by som si mal kúpiť drahší iPhone, ktorý má menšiu RAMku a pod.? Keď som si však napokon ja, človek šetrný, opatrne kúpil svoj prvý iPhone za krvopotne odbrigádované peniaze, tak to bolo za približne 300€ z druhej ruky a išlo vtedy o model, ktorý už bol cez 3 roky na trhu, takže už boli ďalšie 3 rady iPhonov vonku. Nechápal som. Nechápal som predovšetkým to, ako je možné, že výkonom a svižnosťou plne konkuruje aj novším a drahším Androidom… Nechápal som, že mám stále prístup k najnovšej aktualizácii iOS a zvládal ju veľmi dobre… Skrátka, bol stále v kurze.

Roky prešli a názor som nezmenil. Pochopil som, že životnosť iPhonov je niekde úplne inde ako životnosť smartfónov od Androidu. Nehovoriac o podpore najnovšieho operačného systému. Došiel som k názoru, že z dlhodobého hľadiska je možno predsa len výhodnejšie kupovať najnovší iPhone ako najnovší Android. Ba dokonca, pre tých šetrnejších, výhodnejšie je kupovať napr. 2-3 roky starý iPhone z druhej ruky ako novší a drahší Android. Nikdy som to však nemal “vedecky” podložené, tak som sa rozhodol do toho trochu viac vložiť. Porovnal som niekoľko modelov iPhonov s Androidmi. Porovnal som nielen ich cenu, ale hypoteticky aj to, ako si aj tie staršie modely stoja dnes s výkonom. Dovolil som si porovnávať základné rady iPhonov, Samsungy Galaxy S a na doplnenie aj nejaký ten Huawei rady P.

Rok 2014:

Vraciame sa späť v čase. Píše sa rok 2014….

Samsung v marci 2014 začína predávať svoj mimoriadne obľúbený Samsung Galaxy S5. Priemerná cenovka na Slovensku je vtedy 689€. Bol to naozaj svojho času výkonný mobil, ktorý bol Mekkou Androidu. Dnes sa už tento mobil ani nepredáva… Posledná známa cenovka je z augusta 2018 za 209€. Z druhej ruky podľa inzertných portálov ho dnes ešte kúpite za 70-90€. Hmmm, zamyslime sa… Poznáte ešte niekoho, kto aktívne používa tento Samsung? Stíhal by ešte v dnešnej dobe??? Jedná sa o prepad ceny o 88%.

Huawei v roku 2014 predstavil smartfón Huawei P7. Počiatočná cena 369€. Dnes sa už samozrejme nepredáva. Posledná známa cena je z februára 2019 a činí 120€. Z druhej ruky sa mi ho dnes podarilo nájsť za nejakých 50€. O možnom výkone tohto smartfónu v dnešnej dobe snáď ani nemusíme hovoriť… Asi by skončil rozbitý o stenu… Jedná sa o prepad ceny o 86%.

A čo Apple?
Ten v septembri 2014 predstavil prelomový iPhone 6. Obrovský odvážny skok v dizajne oproti predchádzajúcemu veľmi obľúbeného modelu iPhone 5 a 5S. Na jeho 16GB verzii vtedy visela cenovka približne 800€. Dnes podľa Heureky tento mobil je ešte stále možné kúpiť v 6 obchodoch za nejakých priemerných 217€. A čo jeho použiteľnosť dnes? Verím, že ešte stále sa nájde dosť ľudí, ktorí ho používajú ešte v dnešnej dobe a i keď je určite výkonom tak akosi na hrane, stále určite postačuje oveľa viac akoby sme ho mali porovnať so Samsungom S5 alebo Huawei P7. Na inzertných portáloch sa dnes ešte veselo “díluje” za cca 100-150€.

A čo prepad ceny? Ak počítame s aktuálnou cenovkou nového iPhone 6 z eshopu, tak sa jedná o prepad ceny iba o 72%. Ak počítame s cenovkou z druhej ruky (ako aj v prípade Samsung a Huawei), tak pri cene 125€ ide o prepad 84%. Môžeme si teda všimnúť, že iPhone 6 zaznamenal v porovnaní so Samsungom S5 a Huaweiom P7 najnižší percentuálny cenový prepad a zároveň si dovolím tvrdiť, že je z nich najviac výkonný pre použitie v dnešnej dobe.

2015:

Je rok 2015. V tomto roku vychádzajú smartfóny Samsung Galaxy S6, Huawei P8 a iPhone 6s.

Samsung Galaxy S6 sa začína predávať za 707€. Dnes ho je ešte možné kúpiť v jednom eshope za 157€. Jedná sa o prepad ceny o 77%. Z druhej ruky som ho našiel vo veľmi dobrom stave za 70€. V takom prípade ide o prepad cenovky až o 90%.

Huawei P8 (Single SIM) sa začal predávať za 475€. Dnes ho podľa Heureky už v žiadnom eshope nový nekúpite. Posledná známa cenovka z eshopov je z novembra 2018 a to bolo 163€. To by sa jednalo v tom čase o prepad ceny o 65%. To sa ale bavíme o konci roka 2018. Otázne je, koľko by stál v eshope teraz, ak by ho tam stále mali. Z druhej ruky som ho teraz našiel aj za 50€. To by sa jednalo o prepad ceny o 89,5%.

A ako je na tom Apple so svojim iPhone 6S ???
iPhone 6s 16GB sa začal predávať za cca 800€. Dnes ho ešte stále kúpite aj nový z eshopu za priemernú cenu 272€. To by sa jednalo o prepad ceny iba o 66%. Z druhej ruky ho dnes kúpite za cca 150€. V tomto prípade ide o prepad ceny o 81%. To je stále lepšie v porovnaní so Samsungom a Huaweiom.

A čo diskusia o výkone týchto smartfónov z roku 2015? Nech sú mi ešte stále aktuálni používatelia iPhonu 6S svedkami, že sa to s ním ešte stále v dnešnej dobe v pohode dá. Myslím si, že v porovnaní práve so Samsungom S6 alebo Huaweiom P8 by bol na tom o dosť lepšie.

2016:

Samsung v tomto roku predstavil a začal predávať Samsung Galaxy S7. Začal vtedy s cenovkou 814€. Dnes ho ešte v eshopoch stále kúpite za 300€. Ide o prepad ceny o 63%. Z druhej ruky ho kúpite aj za 100€. Prepad ceny o 88%.

Huawei P9 Dual SIM 3GB/32GB sa v roku 2016 začal predávať za 551€. Dnes Cena do roku 2019 spadla na cca 200€. To by išlo o prepad ceny o 63%. Na bazároch kúpite v dobrom stave aj za 100€. To je prepad ceny o 82%.

Apple v roku 2016 začal predávať perfektný iPhone 7. Jeho najnižšia verzia, čiže 32GB sa začala vtedy predávať za cca 770€. Dnes sa ho dá stále v pohode kúpiť nový z eshopu za priemernú cenu 363€. Išlo by o prepad ceny iba o 52%. Je to výkonom perfektne postačujúci model, ktorý na Heureke stále obsadzuje dokonca 3. miesto v kategórii Mobilné telefóny. Ak mi neveríte, tak si to overte – iPhone 7 32GB na Heureke 🙂 Z druhej ruky ho v dobrom stave kúpite za približne 200€. Jedná sa o prepad ceny 74%. A na rovinu si môžeme povedať, tento starý štvorročný iPhone 7 z roku 2016 by svojou svižnosťou hravo porazil aj novšie a drahšie Androidy. Ak teda niekto nepotrebuje nejaké supermoderné najnovšie smartfónové funkcie, ale chce mať starší lacnejší iPhone, ktorý však ešte stále s prehľadom všetko zvláda, a zároveň chce človek mať stále najnovší operačný systém iOS, tak práve iPhone 7 považujem aktuálne za najlepšiu kúpu.

Záver:

Tak teda… ako sa hovorí… “dôkaz namiesto sľubov”. Na týchto príkladoch starých iPhonov je jasne vidieť, že iPhone je jednoducho smartfón, ktorý keď je novinka tak síce môže mať vyššiu cenovku, lenže on si túto cenu aj rokmi udrží oveľa lepšie ako v porovnaní s konkurenčnými Androidmi.

Okrem toho, ak by sme mali hlbšie rozvádzať debatu o výkone a možnosti využitia aj v dnešnej dobe, tak jednoznačne opäť vyhráva iPhone. iPhone je proste kvalita. Nie je to smartfón pre ľudí, ktorí nevedia, čo s peniazmi. Je to skôr ako to príslovie “Nie som taký bohatý, aby som kupoval lacné veci“. A tu to platí dvojnásobne. Myslím si, že mať 5 rokov iPhone je ekonomicky aj výkonnostne oveľa výhodnejšie ako v priebehu 5 rokov mať 2-3 Androidy.

Považujem teda mýtus, že “iPhone je v porovnaní s konkurenciou neskutočne predražený” za definitívne vyvrátený. Ak sa nabudúce s niekym budete o podobnej téme hádať, tak si spomeňte na tento článok a pošlite mu ho 🙂 Alebo si dajte tú námahu ako ja a skúste si to porovnať aj s inými modelmi smartfónov. Držím palce a teším sa na prípadné komentáre.

5 komentárov k “Je iPhone iba predražená srač*a? Toto iPhonistov pohladí na duši a Androiďákov nahnevá”

 1. To, že apple drži cenu iphonov aj po rokoch vysoko je skôr do plaču. Kto chce vždy kvalitu, kupi si každe 2 roky najnovši fon. Už len ten fakt, že si nikdy nemal aktualny model hovori o tebe, že si nikdy nevedel ako vyzera to najlepšie na trhu. Ked si kupiš najnovsi fon napr od Oneplus (vtedy za 500€ cca) dostal si proste najnovšie fičurky , najlepši vykon a rychlost na trhu, amoled, najnovši system a všetko o čom si snival. Za tu cenu si mal 3j ročny iphone s mizernou baterkou, 3ročnym vykonom zastaranymi funkciami atd. Ak si chcel ist do najnovsieho modelu, dal si zan 1000€ ako nič. Takze kym oneplus bude este 2 roky uplne premiove zariadeniez ktore drži krok, ty už maš 3 ročny šrot, ktory ma udajne este vydržat dalsie 2 roky. Takže pri rychlosti vyvoja smartfonov kde uz kazdorocne funkcie napreduju naozaj raketovo, ty maš muzejny kusok. Ja po 2ch rokoch vymenim fon za dalšiu vlajku ktora neni ošuchana, nema zastarane parametre a a ma najnovši system a ty zase pojdeš do 3 ročneho šrotu.. takže kym ja mam za 5rokov najnovšie fony s najlepšimi fičurkani na trhu, ty mas za tu istu cenu proste stare šroty.

  • Co je do placu na tom, ze si iPhone drzi cenu? Nie je pravda, ze kvalita znamena kupovat android kazde dva roky. Ano, je mozno pravda, ze tak dostanes nejake najnovsie funkcie, ktore napr iPhone este nema. Ale potom Apple vypusti svoj iPhone, kde ta funkcia je tiez ale s tym rozdielom ze ju urobi PORIADNE. Androidy to mavaju odflaknute. Hlavna podstata clanku je v tom, ako je aj 5 rocny iPhone skvelo vykonny a pouzitelny aj v dnesnej dobe a ze androidy v tomto zaostavaju. A je to pravda. Ak si clovek, ktory si musi robit radost kazdy rok alebo kazde dva roky, tak ok. Ale napr pre cloveka, ktory chce kupit poriadnu pecku, ktora mu vydrzi fakt dlho a este aj s najnovsim systemom, tak na iPhone sa v tomto nic nechyta. A k tomu stabilita systemu a perfektny ekosystem o akom moze android iba snivat… Ta vyssia cena za iPhone je skratka opodstatnena. A preto vyrok, že iphony su predrazene je absolutne zavadzajuci.

 2. Ahoj. No neda mi na tento clanok nereagovat. Ja som 29. 8. 2015 kupil telefon Samsung S4 z Alzy za 293.48 centov. Bol to plastovy fon s amoled displejom. Ma jedinu chybu – vydrz telefonu nepresiahne jeden den. Po vymene baterie co stala asi 15 eur (ak by si to presne chcel vediet, tak to najdem), tak telefon fungoval dalsi rok. Presiel som do inej firmy a tam som potreboval druhy fon. Tak som si kuli motorolu G5+ (priblizna cena 215 eur – viem to dohladat). Po pade sa mi z S4 odlomil tak kusok plastu. Nevadi to, ale prestal som ho pouzivat na ulici a mam ho doma. Kazdy den na nom fungujem. Po dalsom roku som kupil novy fon (doprial som si) Asus max pro M2. Podarilo sa mi kupit ho v promo akcii za 195.40 eur. Najslabsi z tychto fonov je motorola. A teraz si zrataj. Mam staru S4 – od roku 2015. Funkcnu (hrajem na nom kazde ranko jednu hru a obcas pozeram na nom net). Motorolu mam od 7.12.2018 – Stale ju pouzivam ako primarny mobil (je to dual sim). A teraz mam novy fon od 1.2.2019 ten Asus. Je to paradny fon (dual sim). G5+ som nasiel za 199.90 eur v predaji. Ale to je jedno. Tak zrataj si moje fony (703.88). Cize minul som priblizne za ten cas 100 eur menej ako ty. Pricom by som mohol tie telefony este predat. Najme tu G5+ , lebo ma zelezne telo a je este stale dobra (nie pre tych ona..nistov co maju mobil v ruke cely den). A mam teraz ten Asus, ktory ma 5000mA bateriu a mne vydrzi ten fon 16 dni. 4-5 dni silnej prevadzky. A teraz: Kolko krat si bol v oprave s mobilom? popripade ako vyzera ten tvoj? Ja mam rocny fon. Bateria super. 6,,3 palcovy displej, NFC, ….. Rychly a velmi pohodlny (najnovsi android – najnovsie technologie). A 3x som sa tesil z noveho fonu. A co ty? A to zatial neratame to, ze telefon ti mohol padnut a musel by si odpisat 800 eur, alebo dat vymenit displej. Ja mam pritom 2 nahradne fony. 😀
  Cize. Ak chces kupovat fon a drahy…. tak prosim kup si ho. Mne je to jedno. Ako sa rozhodnes je to tvoja vec.
  A ten tvoj clanok je pohlad z jednej strany.

  • Ahoj, ja si napríklad vôbec nemyslím, že máš 100% pravdu o tom Androide. Súhlasím s autorom článku. iPhone je hlavne o niečom úplne inom a myslím si, že tvoje 300€ Androidy nesiahajú dnes ani po päty starším iPhonom z toho istého roku. Ani cenovo, ani výkonovo, ani podporou. Autor má uhol pohľadu svoj, ty máš ten svoj. Každý je iný, ja osobne mám iPhone, v minulosti som si kupoval vlajkové lode Androidu a môžem s článkom len a len súhlasiť.

 3. VIAC TAKYCHTO CLANKOV !!!!!!!!
  Konecne nejaky web, kde ma autor vlastny nazor. Vobec mi nevadia tvoje subjektivne nazory, len tak dalej. 1000000x lepsie ako ine weby, ktore kopiruju a prekladaju clanky… tie ma uz nebavia a pisu o unikoch a volovinach… Toto je realita.

Vložiť komentár