Pomoc! Moja batéria na iPhone sa rýchlo vybíja!

V našej Facebook skupine Apple Otázky & Odpovede sa neustále objavujú otázky ohľadom toho, že ich batéria na iPhone nie je v poriadku. Preto som sa rozhodol o tom napísať tento článok, ktorého snahou bude, aby sme ním zodpovedali najčastejšie otázky spojené s výdržou batérie.

Poznámka: Tento článok je prenesený a aktualizovaný z mojej zrušenej webstránky iReview.sk

Najčastejšie sa samozrejme ľuďom zdá, že ich batéria na iPhone veľmi rýchlo klesá. Moja zásadná odpoveď je táto: Jedna vec je číslo a druhá vec je pocit – alebo užívateľská skúsenosť.

Ak riešiš iba číslo – čiže percentá batérie, tak sa o tento problém prestaň zaujímať. Vypni si zobrazovanie percent batérie, iPhone používaj tak ako doteraz a hlavne s tým denne nezahlcuj fóra.

Ak máš ale skutočný pocit, že tvoja batéria už nie je to, čím bývala a tvoja užívateľská skúsenosť dramaticky poklesla, tak batériu daj vymeniť.

Kam do servisu?

Nechcem podceňovať šikovných ľudí, ktorí by ti to za lacnejšie vymenili na kolene, ale ak sa tomu veľmi nerozumieš, tak nešetri peniaze. Batéria na iPhone je dôležitá súčiastka, takže v ideálnom prípade choď do nejakého servisu, ktorému dôveruješ. Ten by ti mal následne aj vyhovieť v prípade potreby batériu resp. opravu reklamovať.

Finančne najnáročnejšie je nechať si to urobiť v autorizovanom servise. Tie nájdeš priamo na stránke Apple. (daj do Google “Apple autorizovaný servis”)

Nie je totiž nič horšie, ako sa tomu nerozumieť a skúšať si ju vymeniť sám alebo to dať nejakému nedôveryhodnému človeku. Ak je ale niekto naozaj šikovný a dôveruješ mu, tak v poriadku. Ak teda budeš chcieť ušetriť, tak sa ti to nakoniec nemusí vyplatiť.

Batéria na iPhone a jej Zdravie…

Ďalšou vecou je funkcia, ktorú kedysi Apple pridal do iOS a tým je Zdravie batérie v nastaveniach. Tým sa mu podarilo dosiahnuť, že týchto príspevkov máme v skupine asi o 500% viac. (“Je normálne, že iPhone mám 3 mesiace a zdravie je 98%?”… a podobne…)

Kúpil si si nový iPhone a po pol roku máš Zdravie 95%? Nezabúdaj. Je to len číslo. Mal by si sa aj v tomto prípade sám seba opýtať – Aká je moja užívateľská skúsenosť? Ak naozaj máš pocit, že tvoja batéria na iPhone je tak slabá, že ju musíš nabíjať oveľa viac krát do dňa a je to už tak veľmi neznesiteľné, tak ver mi, nikto tvoj problém nevyrieši a daj batériu vymeniť. Ale nedovoľ, aby o tom rozhodovalo iba číslo.

Vlastná skúsenosť

Aby bolo lepšie porozumené to, o čom hovorím, tak to vysvetlím na vlastnej skúsenosti. V období, keď som tiež sledoval percentá a zdravie batérie, tak som mal chuť vymeniť batériu každý druhý deň. Potom som to ale sledovať prestal. Výsledok?

Moja batéria na iPhone funguje normálne ďalej, nabíjam ju väčšinou 1x za deň až po 100% (v mojim prípade nie v noci, ale najčastejšie okolo 10:00-12:00). Stane sa však, že ho počas toho aj odpojím na pár minút, keď potrebujem niekam odbehnúť. Keď sa vrátim, tak ho pichnem naspäť nabíjať. Takto to bežne urobím aj 10x. Ak by sme išli podľa pravidiel správneho zaobchádzania s batériou, tak v mojom prípade asi celé zle.

Niekedy, keď na ňom cez deň robím oveľa viac, tak ho ešte dobijem večer keď som doma. Ale je u mňa veľmi časté, že idem spať a iPhone má pod 20%, čo by nemal mať. Legendy hovoria, že by sa mal iPhone udržiavať radšej vo vyšších percentách.

Prešiel rok a nemal som veľmi pocit, že by sa môjmu iPhonu zásadne zhoršila výdrž. V podstate už cez rok fungujem tak, ako som popisoval vyššie. Zrazu som sa ale len tak zo srandy išiel pozrieť do Nastavenia – Batéria. A čo nevidím?

Je zdravie batérie na iPhone fejk?

Zdravie batérie a svieti mi tam Servis. Rozkliknem to a vidím číslo Maximálna kapacita = 74%. Zároveň mi tam Apple vo vetičke tvrdí, že moja batéria je vo veľmi zlom stave a pozorne mi ponúka link na autorizované servisy. Nie som si istý, či náhodou nie je vo veľmi zlom stave algoritmus, ktorý toto číslo vypočítava.

Fungujem ďalej, už je to niekoľko mesiacov od vtedy, všetko ide ako predtým a stále mi tam svieti to isté – servis, 74%.

Nie som si teda istý, či iPhone tieto čísla vypočítava podľa nejakého napätia, alebo či iba podľa počtu nabíjacích cyklov. Každopádne, nemám pocit, že by moja užívateľská skúsenosť poklesla až o 26%, čo sa výdrže batérie týka…

Toto číslo teda nemá žiaden dopad na moju užívateľskú skúsenosť. Pokiaľ máš problém s batériou, opýtaj sa aj ty sám seba, či ide o fanatizmus z čísla, alebo o vážne narušenú užívateľskú skúsenosť.

Pokles výdrže batérie po aktualizácii na novší iOS

Batéria na iPhone je často problémová aj po aktualizácií na novší iOS. Moja skúsenosť je taká, že výdrž batérie vtedy naozaj poklesne. Ale viem, že u niekoho ani nie. Zdá sa mi, že niekedy to trvalo pár hodín, niekedy pár dní. Vždy sa to ale napokon stabilizovalo. Domnievam sa, že iOS má po aktualizácií ešte v iPhone nejakú prácu, ktorú dokončuje. Určite je ale na mieste, aby si skontroloval aj dostupnosť aktualizácií jednotlivých aplikácií. Môže ísť o bug niektorej aplikácie, ktorý následne vysáva batériu. Ten môže byť spôsobený práve problémom medzi verziou iOS a verziou aplikácie. Toto sa mi totiž kedysi stalo s Messengerom. Ten mi zrazu vybíjal batériu. Napokon som appku aktualizoval (mám vypnuté automatické aktualizácie) a problém to vyriešilo.

Kam sa skutočne vytrácajú tvoje percentá?

Nastavenia – Batéria. Nižšie to prepni na posledných 10 dní. Pozri si, ktoré aplikácie majú najviac percent podiel na využití tvojej batérie. Teraz sa zamysli nad svojim životom… Potom na to klikni. Prepne sa to zo zobrazení percent na hodiny a minúty. Pozri si, pri ktorých aplikáciach tráviš najviac času. Opäť sa zamysli nad svojim životom… Ak je tam niečo, čo k životu až tak veľmi nepotrebuješ, pravdepodobne to ničí nielen tvoju batériu, ale aj ťa to oberá o drahocenný čas 🙂 Keď som túto teóriu uplatnil v praxi, tak išlo preč veľmi veľa hier a iných aplikácií, ktorých jediným významom je zábava, rozptýlenie, zabíjanie času…

Batéria na iPhone a jej formátovanie. Áno či nie?

Je známou skutočnosťou, že už na nových zariadeniach netreba formátovať ich batérie. Pre mladšie ročníky čitateľov – Kedysi sa nové batérie mali napr. 3x po sebe nechať úplne vybiť a následne potom úplne nabiť, nerobiť vtedy na mobile a nechať to tak aj niekoľko hodín, napriek tomu, že už je batéria nabitá. Hovorilo sa tomu formátovanie batérie. Dnes sa už ale používa iná technológia batérií, takže ani samotný Apple to neodporúča. Ten napr. tvrdí, že by sa mala batéria udržiavať radšej vo vyšších percentách a malo by sa zabrániť dlhodobému stavu batérie pod 20%.

Ale, musím to doplniť vlastnou skúsenosťou. Mal som raz s batériou na iPhone jeden problém. Nabil som ho na 100%. A pri práci na ňom mi batéria veľmi prudko klesala. Čím však bolo jej percento nižšie, tým klesala pomalšie. Tzn. oveľa rýchlejšie klesla zo 100%na 50% ako z 50% nižšie. Potom som napríklad dokázal niekoľko hodín na ňom klikať a on mal pod 20% a pýtal sa na nabíjačku, no vydržal tak dlhé hodiny. Vtedy som skúsil starý dobrý trik, ktorý by sa vraj už nemal robiť – formátovanie.

Nechal som iPhone vybiť tak, že sa úplne vypol. Potom som ho pichol na nabíjačku. On sa trošku nabije a potom sa automaticky zapne. Ja som ho však zase surovo vypol. Takže sa nabíjal vypnutý a nechal som ho tak asi 4-5 hodín. Potom som ho zapol, pustil som na ňom Youtube, dal som najvyšší jas a dal som na ňom automaticky prehrávať piesne až kým sa úplne zase nevybil až do vypnutia. Následne som ho zase nabil presne takým istým spôsobom ako som popisoval. A čo sa stalo? Spomínaný problém so záhadným správaním percenta batérie, ktorý trval viac ako týždeň, navždy pominul.

Moje tipy na výdrž batérie

Tu sú moje každodenné tipy ohľadom batérie, ktoré majú zásadný vplyv na jej výdrž:

  • Vypínam mobilné dáta, ak práve nie som na mobile alebo ak som na wifi, rovnako aj v noci. Dáta majú vysoký vplyv na batériu.
  • To isté platí aj s vypnutou Wifi ak som práve na dátach a to isté aj pre bluetooth. Ten zapínam iba 1x za deň, aby sa mi synchronizovali údaje z náramku Xiaomi Mi Band.
  • Nepočúvam Apple, že ušetrím batériu, ak si zapnem automatický jas displeja, pretože ten je vždy silnejší ako ja potrebujem. Jas preto nastavujem manuálne počas dňa. Podľa mojich pokusov viem, že iPhone by mi vždy doprial o cca 20-30% vyššiu svietivosť ako potrebujem.
  • Nastav si automatické zamknutie na krátky čas. Ja mám 30 sek.
  • Ak chcem veľmi rýchlo nabiť iPhone, tak ho počas nabíjania vypnem alebo prepnem do Leteckého režimu.
  • Keď idem spať, tak väčšinou úplne vypnem všetky aplikácie, tzn. potiahnutím prsta ich vyhodím preč. Niekedy si na noc zapnem aj Letecký režim.
  • Potrebuješ odoberať notifikácie zo všetkých aplikácií, ktoré nútia rozsvietiť tvoj iPhone?Chytíš iPhone do ruky vždy, keď na ňom zaznie akékoľvek pípnutie upozornenia z FB, alebo správy na Messengeri, prípadne iné? Tak si sa stal otrokom svojho smartfónu. Zváž ich vypnutie. Budeš sa na iPhone pozerať menej často, ušetríš batériu a budeš sa cítiť slobodnejší. Jediné, na čo som dal právo môjmu iPhonu vyrušiť ma sú SMS, hovory a pripomienky z appky Any.do. Každému známemu hovorím, že ak pôjde o niečo súrne, tak nech mi radšej zavolá alebo pošle SMS.
  • V iPhone si držím iba aplikácie, ktoré používam minimálne 1x za týždeň. Ostatné odinštaluj. Taktiež urobíš dobre, ak z neho odstrániš aj všetky fotky, videá, hudbu a iný obsah, ktoré tam jednoducho nepotrebuješ. Ja takúto čistku robím cca 1x za 3 mesiace.

Doplň tento článok

Tento článok bol napísaný na základe mojich skúseností. Ak si však myslíš, že by bolo niečo úplne chybné alebo dobré doplniť, môžeš mi napísať cez Kontaktný formulár alebo napíš do VIP skupiny iKomunita.

Posielajme ho ľuďom

Rád by som dosiahol, keby sme tento článok doviedli k takej úplnosti, že by sme na opakované otázky ohľadom výdrže batérie mohli odpovedať práve odkazom na tento článok. Budem rád, ak v tom budeme spolupracovať. Ak sa nám to podarí, môžeme podobný postup urobiť aj s iným častým problémom.

Vložiť komentár