Štatistika 2020 a čo to teda vlastne je tá iKomunita?!

Áno, rok 2020 bol skutočne akčný. Vedľajším ale zásadným efektom je aj to, že veľa činností sa automatizuje, prechádza sa do online a pod. Pre niekoho to je výhoda a príležitosť, pre iného strata zamestnania a vážne životné problémy. Mojim životným krédom však je, že vo všetkom negatívnom hľadám niečo pozitívne. Zaujímavými skutočnosťami napríklad sú, že mnohé eshopy za rok 2020 zaznamenali enormný nárast predajov, nehovoriac o čítanosti médií.

Homeoffice, remote work… to sú zrazu jedny z najpoužívanejších pojmov. Pre jedného radosť, pre druhého starosť. Svet je zrazu iný. Ľudia sú viac online ako kedykoľvek predtým a táto skutočnosť sa premietla aj do štatistík mojich Facebook skupín, ktoré sa zaoberajú značkou Apple. Rozhodol som sa vám preto poďakovať za rok 2020, popriať ešte dodatočne všetkým všetko dobré a priniesť pre zaujímavosť nejaké tie štatistiky za uplynulý rok.

V závere článku informujem o iKomunite.

Veľké a špeciálne ĎAKUJEM patrí všetkým, ktorí Podporili projekt iKomunita.

Facebook skupina Apple bazar SK / CZ

Pre skupinu Apple bazar SK / CZ to bol najlepší rok. Táto skupina bola založená 18. novembra 2013. Postupne sa z nej stala najväčšia a najaktívnejšia Apple skupina na Slovensku. Jedným z najzaujímavejších čísel je, že skupina mala na začiatku roka 2020 približne 53 tisíc členov. Približne o rok neskôr, čiže dnes, 16. januára 2021 má skupina bezmála 89 000 členov. To je nárast o cca 36 tisíc členov za posledný rok. Percentuálne ide o medziročný nárast až o 68%. Preto predpokladám, že magických 100 000 sa dočkáme už v najbližších mesiacoch.

Spolu s tým samozrejme stúpol aj počet príspevkov, komentárov a reakcí za deň. Stúpol aj počet aktívnych členov. Skupina je oveľa živšia a aj priemerný dosah príspevkov narástol na historické maximum.

Pozrite si niektoré grafy zo štatistík skupiny Apple bazar SK / CZ:

Facebook skupina Apple Otázky & Odpovede SK / CZ

Skupina Apple Otázky & Odpovede SK / CZ je už niekoľko rokov rozhodne tým najnavštevovanejším miestom pre riešenie problémov so zariadeniami Apple na SK internete. Veľmi sa teším tomu, že aj keď sa jedná o menšiu skupinu ako Apple bazar SK / CZ, tak rok 2020 bol aj v tomto prípade tým najlepším v histórii skupiny. Táto skupina vznikla 24. marca 2015.

Na začiatku roka 2020 mala cca 15 tisíc členov. Dnes, 16. januára 2021 má cca 25 500 tisíc členov. Skupina teda za jediný jeden rok takmer zdvojnásobila počet svojich členov. Ide o nárast o cca 10,5 tisíc členov, v percentách to je nárast o cca 70%. Aj v tejto skupine sa zvýšil denný počet príspevkov, komentárov a reakcií za deň a teda celková aktivita členov.

Grafy:

Fotíme na iPhone SK / CZ: Mladší braček, ktorý pohladí na duši

Jednou z mojich mladších Facebook skupín je Fotíme na iPhone SK / CZ. Jedná sa o skupinku, ktorá je určená pre ľudí, ktorí radi fotia na iPhone. Mám veľmi rád túto skupinu, i keď som skôr tichý pozorovateľ a nie aktívny prispievateľ 🙂 Ľudia do nej často pridávajú fotky, ktoré doslova človeka pohladia na duši. Je to celkom prospešné, nakoľko sme posledné mesiace tak veľmi bombardovaní negatívnymi správami o pandémii…

Skupinka vznikla iba v januári 2019. O rok neskôr, už v januári 2020 oslavovala svoju prvú tisícku členov 🙂 O ďalší rok neskôr, čiže dnes, má skupina cez 3000 členov. To znamená, že druhý rok jej života bol 2x úspešnejší ako ten prvý 🙂 Každému, kto rád fotí alebo si rád pozrie pekné fotky iných, odporúčam sa pridať.

Apple Swift Xcode SK / CZ – pármesaňé bábätko pre programátorov

Apple Swift Xcode SK / CZ je nová skupina zo septembra 2020, ktorá rozširuje rodinu v rámci iKomunity. Jedná sa o veľmi špecifické zameranie – programovanie pre iOS v programovacom jazyku Swift. Ľudí na Slovensku so záujmom programovať v jazyku Swift určite nie je veľa. Táto skupina má preto oveľa menej potenciálnych členov. Pripadá mi však ako zaujímavý nápad vytvoriť zázemie aj pre takúto skupinku ľudí. Zatiaľ je skupina takmer neaktívna, ale verím, že nakoľko je IT sektor a aj Apple čoraz viac v popredí, tak to do budúcnosti má veľký potenciál. Aktuálne má 127 členov.

A čo je to vlastne tá iKomunita?

iKomunita je nový pojem, ktorý som prvý krát vymyslel a vyslovil na konci septembra 2020…

Čo je to iKomunita? V skratke – sme to my – veľkí fanúšikovia značky Apple, ktorí dobre vedia, prečo je pre nich Apple tá najlepšia technologická značka na svete a preto jej fandia. Ľudia, ktorí rozumejú celej tej komplexnej filozofii Applu a rozumejú aj bezkonkurenčnej užívateľskej skúsenosti. Rozumejú tomu, ako im Apple produkty dokážu zlepšiť život a efektívne to využívajú vo svoj prospech.

Apple je o inom spôsobe myslenia, preto aj iKomunita je o inom spôsobe myslenia…

iKomunita nie je o ľuďoch, pre ktorých je Apple symbolom blahobytu. Nie je o zvyšovaní ega. Nie je o nadradenosti, podradenosti a kategorizácii ľudí podľa technológie, ktorú používajú alebo ktorú si môžu dovoliť. Je pre ľudí, pre ktorých je Apple symbolom efektivity, kreativity, jednoduchosti a dokonalosti. iKomunita je pre ľudí, ktorí si chcú medzi sebou pomáhať a predávať použité zariadenia, čím okrem iného prispievajú aj k šetreniu planéty. Sú to hlavne ľudia, ktorých spája ich spoločný záujem – Apple.

A čo je to tá VIP iKomunita?

Samotná iKomunita je okrem iného projekt. Projekt, ktorý má spájať podobne zmýšľajúcich ľudí. Projekt, ktorému predchádzali tisíce hodín, ktoré som strávil budovaním a spravovaním skupín na Facebooku. A rovnako tak aj hodiny času, ktoré pri tom strávil ktorýkoľvek člen mojich FB skupín. Je to projekt, ktorý má celú záležitosť posunúť na vyšší level. Je tu pre všetkých, ale nie je pre všetkých…

VIP iKomunita má byť slobodná skupina ľudí, spoločenstvo, združenie, názor na život, na svet, pre niekoho kult a náboženstvo 🙂 iKomunita pomôže všetkým, ktorí to potrebujú, slušne o to požiadajú a pokiaľ to je v našich silách. Základným predpokladom pre člena VIP iKomunity je spolupatričnosť, empatia a túžba tvoriť dobro. Toto dobro je vo forme pomoci ľudí, ktorí to potrebujú.

Ale prečo a aký to má zmysel? Pretože vo svete je veľa predsudkov, nepochopenia a nenávisti. iKomunita má byť zbraň proti tejto nenávisti, minimálne v oblasti nášho pôsobenia. Členovia VIP iKomunity ak kladú otázky – kladú ich s rozumom. A ak odpovedajú – tak odpovedajú premyslene, pokojne a najlepšie ako dokážu.

iKomunita VIP je teda pre všetkých ľudí, ktorí to s Applom myslia vážne. Upredňostňujú slušné, milé a odborné diskusie pred nenávisťou. Je pre všetkých ľudí, ktorí zdieľajú vyššie menované hodnoty, sú ochotní ich rešpektovať a preto vždy radi budú VIP členmi iKomunity.

Koľko bude stáť členstvo vo VIP iKomunite?

V prvom rade treba povedať, že iKomunita v budúcnosti nebude zdarma. Ale kým sa dosaneme do tohto bodu, tak to ešte nejaký čas potrvá. Pôjde o dobrovoľné, ale platené členstvo. Prečo? Pretože ak by to bolo zdarma, tak by sa opäť mohol pridať ktokoľvek “z ulice” – aj taký človek, ktorý nezdieľa spoločné hodnoty, nemyslí to úprimne a vážne a tým pádom by bol narušiteľom našej kultúry. Pôjde o poplatok, ktorý bude dostatočne vysoký pre odradenie trollov a zároveň primeraný, aby si to mohol dovoliť ktokoľvek, kto to myslí dobre.

Nebyť členom VIP iKomunity a zároveň zdieľať podobné pozitívne hodnoty je samozrejme tiež v poriadku. Člen iKomunity nie je niekto, kto je lepší ako ostatní. Je to niekto, kto sa snaží byť lepší ako je on sám a svojim pôsobením chce pozitívne vplývať aj na ostatných.

Kto nie je ochotný pre iKomunitu nič obetovať, tak iKomunita nemusí byť ochotná obetovať niečo pre neho… iKomunita nie je a nikdy nebude nikomu nič dlžná. Nie je povinná druhému pomáhať, ale robí to, pretože chce a robí to vtedy, keď môže. Človeka, ktorý uprednostňuje nenávisť nepotrebujeme a nechceme.

Ide o projekt, ktorý potrebuje ľudí s dobrým srdcom, ktorí chcú pomáhať, alebo túto pomoc potrebujú, alebo skrátka len chcú celú túto myšlienku podporiť. VIP člen nemusí nevyhnutne všetkým pomáhať. Ak nechce, nemusí robiť vôbec nič. Postačí to, že túto myšlienku a projekt podporil a tým pádom bude iba ťažiť energiu zo svojho dobrého pocitu, že podporil dobrú myšlienku a užívať výhody, ktoré sa do budúcnosti pre VIP členov pripravujú.

Ako si zaistiť VIP členstvo už teraz a takmer zdarma?

iKomunita ešte nie je hotová. Komu sa to páči a vidí v tom zmysel, tak členom sa aktuálne stáva ktokoľvek, kto aspoň 1€ tento projekt podporí. Túto podporu automaticky vnímam tak, že to tento človek myslí úprimne a vážne.

Podporou iKomunity človek získava už teraz členstvo vo VIP skupine na FB, ktorá je iba pre tých, ktorí túto myšlienku podporili. Aj túto skupinu je možné použiť na otázky a diskusie, ale za zatvorenými dverami. Jej cieľom je ale aj diskusia o vzniku iKomunity. Keď bude celý projekt iKomunita hotový, tak budú mať predschválený, zdarma a navždy prístup do všetkých sekcí na www.ikomunita.sk, ktoré budú pre ostatných platené.

Každopádne, o tomto sa dočítate viac informácií na tejto stránke

Projekt iKomunita vzniká pomaly, ale isto. Snažím sa dva krát merať a raz strihať. Snažím sa všetko si dobre premyslieť skôr, než to urobím. Každý deň premýšľam nad tým, ako ľuďom priniesť maximum pridanej hodnoty. Vlečie sa to, naťahuje sa to, ale bude to…

V blízkej dobe môžete čakať, že budem o iKomunite informovať a blíži sa aj druhá pozvánka na testovanie pre VIP členov.

Prajem všetko dobré do roku 2021 !!!

S pozdravom
Michal